Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Jak podłączyć kable rozruchowe?

W poradniku odpowiemy na następujące pytania: jak bezpiecznie podłączyć kable rozruchowe? Jak podłączyć kable rozruchowe do diesla i do benzyniaka? Jak uruchomić auto z rozładowanym akumulatorem? Zastanowimy się, dlaczego auto może potrzebować kabli rozruchowych? Co może oznaczać potrzeba używania kabli rozruchowych w samochodzie używanym, wystawionym do sprzedaży?

Na początek odrobina teorii. Żeby móc uruchomić silnik samochodu, potrzebna jest energia z akumulatora. Akumulator rozruchowy musi zapewnić prąd dla rozrusznika (silnika elektrycznego, który kręci wałem korbowym jednostki napędowej) oraz dla szeregu innych podzespołów. W silniku diesla będą to świece żarowe, podgrzewające komorę spalania. W silniku benzynowym będzie to układ zapłonowy (cewki zapłonowe – świece zapłonowe). W obydwu silnikach będą to elektryczna pompa paliwa, komputer sterujący pracą silnika ECU i cały szereg innych elementów elektronicznych.

Do rozładowania akumulatora dochodzi najczęściej zimą, w trakcie mrozu.
• Niska temperatura powoduje zwalnianie przepływu ładunków elektrycznych, co w konsekwencji wpływa na zmniejszenie sprawności akumulatora. Elektrolit (mieszanina kwasu siarkowego z wodą) może zamarznąć.
• Im większy mróz, tym szybsza utrata sprawności akumulatora.
• Im słabiej naładowany akumulator, tym szybciej się rozładuje.

Musimy pamiętać, że akumulator może rozładować się nie tylko zimą. Akumulator może rozładować się o dowolnej porze roku, zwłaszcza w środku lata, w temperaturze powyżej 25 st. Celsjusza.
• W wysokich temperaturach powietrza (letnich) znacząco przyspiesza proces samorozładowania akumulatora.
• Im słabiej naładowany akumulator, tym proces samorozładowania jest szybszy.

Photo by MIKI Yoshihito. (#mikiyoshihito) on Foter

Jak podłączyć kable rozruchowe – schemat

W najlepszym przypadku, energii w akumulatorze wystarczy do tego, żeby otworzyć centralny zamek (chyba, że auto go nie ma). Jeśli akumulator rozładowany jest bardzo mocno (całkowicie), trzeba będzie skorzystać z kluczyka.
• Kluczyk schowany jest w obudowie kluczyka elektronicznego centralnego zamka. Najczęściej trzeba nacisnąć jakiś element i wysunąć kluczyk. Bębenek zamka znajduje się w drzwiach kierowcy (w kombi także w tylnej klapie) i może być ukryty pod zaślepką.

Żeby móc uruchomić samochód za pomocą kabli rozruchowych, musimy znaleźć drugiego kierowcę, który ma auto ze sprawnym akumulatorem. Znalezienie “dawcy” może wcale nie być takie łatwe. Dlaczego?
• Inny kierowca może obawiać się, że dojdzie do rozładowania jego akumulatora.
• Złe podłączenie kabli rozruchowych może spowodować eksplozję akumulatora.

 

Mamy już wszystko. Auto “dawcy” i kable rozruchowe.  Jak podłączyć kable?


• Wyłączyć silniki w obydwu samochodach. Zaciągnąć hamulce ręczne. Otworzyć maski (wyjątkiem jest sytuacja, gdy akumulator w samochodzie dawcy lub biorcy znajduje się w innym miejscu, niż pod maską).
• Zaciski akumulatorów (najczęściej tylko dodatnie) mogą być chronione przez maskownice z tworzywa. Przed podłączeniem przewodów, należy je zdemontować (podnieść do góry).
• Przewody są oznaczone – czerwony przewód (albo mający tylko czerwone końcówki, zaciski) to przewód dodatni. Czarny przewód (albo mający tylko czarne końcówki, zaciski) to przewód ujemny.
• Czerwony przewód rozruchowy podłączyć do bieguna dodatniego akumulatora w samochodzie dawcy.
• Czarny przewód podłączyć do bieguna ujemnego akumulatora w samochodzie dawcy.
• Czerwony przewód podłączyć do bieguna dodatniego akumulatora w samochodzie z niesprawnym akumulatorem.
• Czarny przewód podłączyć do masy samochodu z niesprawnym akumulatorem. Do masy czyli do czego? Do metalowego elementu karoserii pod maską. Element nie może być izolowany (pokryty gumą, tworzywem itd.).
• W obydwu autach muszą być wyłączone wszystkie urządzenia elektryczne – nawigacja, audio, ogrzewanie, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne (oczywiście, poza monitorem dotykowym czy wyświetlaczem deski rozdzielczej, jeśli są one na liście wyposażenia i uruchamiają się automatycznie).
• Uruchomić silnik samochodu ze sprawnym akumulatorem.
• Odczekać kilkanaście sekund i uruchomić silnik samochodu z rozładowanym akumulatorem.

Jeśli silnik auta z rozładowanym akumulatorem się uruchomił, odłączyć przewody. Najpierw od akumulatora który był rozładowany. Na początek czarny przewód, potem czerwony.
Jeśli się nie udało – trzeba spróbować jeszcze raz, po kilkudziesięciu sekundach. W samochodzie ze sprawnym akumulatorem warto delikatnie nacisnąć gaz, aby zwiększyć obroty silnika.

Jeśli akumulator rozładował się w samochodzie z silnikiem diesla – warto zawsze delikatnie nacisnąć gaz w samochodzie dawcy. Dlaczego? Rozrusznik silnika diesla potrzebuje więcej prądu rozruchowego.

Czego należy unikać przy podłączaniu kabli rozruchowych?

• Korzystania z uszkodzonych przewodów.
• Korzystania z przewodów robionych samodzielnie, w których nie są odpowiednio oznaczone zaciski.
• Nie wolno ładować akumulatora z samochodu, który ma zdecydowanie mniejszy akumulator (mniejsza pojemność). Np. auto miejskie, z małym silnikiem, nie powinno być dawcą dla auta z dużym silnikiem (o dużej pojemności).
• Jeśli doszło do całkowitego rozładowania akumulatora w samochodzie premium – uruchomienie awaryjne samochodu nic nie da. Auto musi trafić do warsztatu. Trzeba od nowa zaprogramować wszystkie czujniki.
• Należy bezwzględnie unikać uruchamiania samochodu metodą “na pych”.

O czym należy pamiętać kiedy podłączamy kable rozruchowe?
• Zamiana biegunów (niewłaściwe połączenie) może spowodować eksplozję akumulatora. Na pewno doprowadzi do jego zniszczenia.
• Jeśli doszło do głębokiego rozładowania akumulatora samochodowego (nie można było uruchomić auta i otworzyć pojazdu za pomocą centralnego zamka), akumulator nadaje się do wymiany. Akumulator rozruchowy po głębokim rozładowaniu zachowuje tylko niewielki procent wcześniejszej pojemności.
• Najtańsze przewody (najczęściej chińskie) są niskiej jakości. Mają one cieniutkie przewody, słabej jakości zaciski i słabej jakości izolację.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, czy samochód ma sprawny mechanizm wycieraczek?

 

Photo by MIKI Yoshihito. (#mikiyoshihito) on Foter

Czy naprawdę warto mieć przewody rozruchowe w samochodzie?

Przed każdą zimą wmawia się kierowcom, że przewody rozruchowe to “stały element wyposażenia samochodu w trakcie zimy”.
To bzdura. Takie rzeczy pisze ktoś, kto albo nigdy nie miał samochodu, albo po prostu przepisuje to, co ktoś napisał kilkanaście lat wcześniej. I tak co roku, byle tylko przygotować zimowy tekst.

Jak wspomniano wcześniej, akumulator po głębokim rozładowaniu nadaje się do wymiany. Zatem to, że uda się uruchomić auto za pomocą przewodów, to jest tylko połowiczny sukces. Już kilka godzin później akumulator znów odmówi posłuszeństwa.

Akumulator samochodowy to część eksploatacyjna. W dobrych warunkach wytrzymuje do 5 lat. Jeśli się zepsuł, trzeba go wymienić.

Zamiast kupować przewody rozruchowe i myśleć o dawcach, lepiej zabezpieczyć pojazd przed rozładowaniem akumulatora. Jak to zrobić?
• Akumulator musi być czysty (czysta obudowa) i powinien mieć zabezpieczone klemy przez korozją.
• Jeśli auto jeździ na krótkich trasach, albo stoi przez kilka dni, alternator nie ma możliwości doładowania akumulatora do pełna. W takich sytuacjach należy doładowywać akumulator za pomocą prostownika.
• Należy zmierzyć prąd spoczynkowy, czyli pobór prądu po wyłączeniu silnika. Jeśli w aucie zostały zamontowane niefabryczne elementy, takie jak audio (np. stacja multimedialna), niefabryczny alarm itd., to mogą one rozładowywać akumulator po wyłączeniu silnika.
I co oczywiste. Należy pamiętać, aby nie zostawić włączonych świateł w środku i na zewnątrz. Auto ostrzega o tym, ale…

Co nasz ekspert może wyczytać z tego, że w oferowanym na sprzedaż aucie doszło do rozładowania akumulatora i sprzedawca podłącza kable rozruchowe?


• Samochód może po prostu długo czekać na klienta. Tak się często dzieje w komisach. Jednak szanujący się sprzedawcy stosują ładowarki do akumulatorów, chroniąc w ten sposób akumulatory przed rozładowaniem.
• Z pewnością nie jest to samochód, który “jest w ciągłym użytkowaniu”.
• Stosowanie przewodów rozruchowych może oznaczać, że sprzedawca/poprzedni właściciel nie stronił od stosowania innych tego typu metod w trakcie użytkowania pojazdu. O ile oczywiście auto nie zostało sprowadzone do sprzedaży.
• Przyspieszone rozładowanie akumulatora ma miejsce wtedy, gdy instalacja elektryczna samochodu jest uszkodzona. Gdy na przykład pojawiają się w niej zwarcia. W jakich autach dzieją się takie rzeczy? W samochodach po powodzi.

 

Przeczytaj również: Jak sprawdzić stan układu zapłonowego bez narzędzi?
Przeczytaj również: Jak oszuści maskują uszkodzenia silnika?

[reklama_oferta]

Jeśli zamiarujecie Państwo kupić samochód używany – zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Motocontroler zatrudnia 250 specjalistów na terenie całej Polski, którzy sprawdzają samochody przed zakupem. Mają oni duże doświadczenie i doskonale znają wszystkie sztuczki nieuczciwych handlarzy. Auto może znajdować się w dowolnej części kraju. Wystarczy wybrać odpowiedni test – i uniknąć zakupu samochodu uszkodzonego, powypadkowego, po powodzi, w bardzo złym stanie technicznym.
Rozładowany akumulator to w takim aucie zdecydowanie, najmniejszy problem.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.