Motocontroler Logo
Inspekcje aut przed zakupem

Klima sprawna tylko nienabita – uszkodzona klimatyzacja samochodowa w aucie używanym

Klimatyzacja samochodowa to jeden z najbardziej cenionych dodatków, zwiększających komfort jazdy samochodem. Wiele osób, chcących kupić nowe auto, sprawdza, czy dane auto ma klimę. Jednak trzeba pamiętać o tym, że klimatyzacja w samochodzie używanym może nie działać. A nieuczciwy sprzedawca będzie stosować standardową formułę – klimatyzacja w aucie jest sprawna tylko nienabita. Czy to możliwe? Dzisiaj rozprawimy się z tym mitem.

Klimatyzacja samochodowa nie działa. Zamiast miłego chłodu z nawiewów – rozczarowanie

Nieuczciwy sprzedawca samochodu wie, że klient może skorzystać z opcji sprawdzania auta przed zakupem, przeprowadzonej przez eksperta. Poza tym klient, odrobinę obeznany z techniką, może sam zażądać uruchomienia klimatyzacji samochodowej. I wtedy zobaczy na własne oczy i poczuje, że klimatyzacja w aucie nie chłodzi.

Dlatego też nieuczciwi sprzedawcy wymyślili bajkę pod tytułem: klimatyzacja jest sprawna, tylko nienabita. Jak pan ją nabije, to będzie działać. I wszystko.
Niestety, nadal są osoby, które w to wierzą. Potem, po zakupie samochodu okazuje się, że klimatyzacja w samochodzie jest uszkodzona. Zresztą, nie tylko ona.

Jeśli nie jesteś świadom/a zagrożeń, z jakimi jest związany zakup samochodu od nieuczciwego sprzedawcy, poniższy artykuł otworzy Ci oczy.

Przeczytaj: Jak nieuczciwy handlarz przygotowuje auto do sprzedaży?

Czynnik chłodniczy R134a tzw stary czynnik chłodniczy Лобачев Владимир, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Klimatyzacja sprawna ale nienabita – czas rozprawić się z mitem

Klimatyzacja samochodowa to układ zamknięty i bezwzględnie szczelny, który wykorzystuje gaz w roli czynnika chłodzącego. W układzie klimatyzacji samochodowej krąży czynnik chłodniczy (mieszanina gazów) wraz z olejem mineralnym, który jest przeznaczony do smarowania sprężarki (kompresora klimatyzacji).
• Czynnik o oznaczeniu R134a to 1,1,2-tetrafluoroetan
• Czynnik o oznaczeniu R1234yf to 2,3,3,3-tetrafluoropropen

Jakakolwiek nieszczelność w układzie powoduje wyciek czynnika chłodzącego i oleju mineralnego. Przez to klimatyzacja w aucie zaczyna chłodzić coraz słabiej, aż przestaje chłodzić w ogóle.
Jeśli klimatyzacja samochodowa włącza się (co jest np. widoczne poprzez zwiększenie zużycia paliwa) ale nie chłodzi, to sytuacja może jeszcze nie być taka zła.
Ale klimatyzacja samochodowa może w ogóle się nie włączać.

Nie ma czegoś takiego, jak sprawna, ale nienabita klimatyzacja. Klimatyzacji samochodowej się nie nabija, to nie karabin.
Sprawna klimatyzacja samochodowa jest szczelna. I znajduje się w niej odpowiednia ilość czynnika chłodzącego, zapewniająca właściwą pracę układu.
Poziom czynnika chłodzącego uzupełnia się (to nazywa się „nabijaniem”) gdy klimatyzacja jest nieszczelna. Ale wcześniej, nim uzupełni się poziom czynnika – klimatyzację trzeba naprawić. Podstawowe czynności to:
• Usunięcie resztek czynnika z układu;
• Wpuszczenie do układu obojętnego gazu z niewielką domieszką wodoru (to jedna z metod);
• Znalezienie źródła nieszczelności za pomocą elektronicznego detektora wodoru;
• Naprawa źródła nieszczelności (wymiana złączki, uszkodzonego skraplacza albo sprężarki, mogą być uszkodzone też inne elementy klimatyzacji samochodowej);
• Wymiana filtra osuszacza klimatyzacji;
• Wypełnienie klimatyzacji gazem i smarem do sprężarki.

Przeczytaj również: Jak działa skraplacz klimatyzacji samochodowej. Jakie są objawy awarii skraplacza? On również może być odpowiedzialny za nieszczelności.

Szkodnik 0526 at Polish Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Co mogło powodować, że klimatyzacja w samochodzie „jest nienabita”?

Powodów, dla których sprzedawca samochodu opowiada bajkę o nienabitej albo sprawnej klimatyzacji, jest co najmniej kilka. Przykładowe to:
• Uszkodzenie klimatyzacji w wypadku albo kolizji. Na skutek mechanicznych uszkodzeń doszło do przemieszczenia i nieszczelności;
• Zaniedbanie układu klimatyzacji (brak serwisowania itd.);
• Nieprofesjonalne naprawy klimatyzacji;
• Uszkodzenie klimatyzacji na skutek bardzo silnej korozji w aucie (powodem może być np. zalanie samochodu);
• Bardzo długi okres nieużytkowania klimatyzacji (auto wiele miesięcy albo kilka lat czekało na właściciela);
• Zastosowanie części z demontażu żeby skompletować klimatyzację, która została uszkodzona;
• Chęć zaoszczędzenia pieniędzy – usunięcie nieszczelności i napełnienie klimatyzacji nowym czynnikiem kosztuje. A im więcej handlarz wyda na przygotowanie auta do sprzedaży, to tym mniej na nim zarobi.

Przeczytaj również: Jak działają handlarze samochodów?

Klimatyzacja samochodowa budowa – schemat budowy klimatyzacji samochodowej Elilopes, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zasada działania klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa to układ, który działa po uruchomieniu jednostki napędowej. Dlaczego? Dlatego, że sprężarka (kompresor klimatyzacji) jest napędzana przez pasek wieloklinowy, przekazujący napęd z silnika samochodu.

Kompresor klimatyzacji zapewnia obieg czynnika chłodzącego. Ma on specjalne sprzęgło, które załącza napęd, gdy kierowca uruchomi klimatyzację. Pozwala to na oszczędność paliwa. Gdy kompresor zaczyna pracować, zużycie paliwa rośnie, nawet o 1 – 1,5 l / 100 kilometrów.

Czynnik chłodniczy zostaje sprężony przez kompresor (do max 17 bar), a następnie trafia do skraplacza, przy pomocy przewodu wysokiego ciśnienia.
W skraplaczu czynnik chłodniczy jest chłodzony za pomocą strumienia powietrza (generowanego podczas jazdy) lub za pomocą wentylatora elektrycznego.
Czynnik chłodniczy obniża swoją temperaturę i zmienia postać z gazu w ciecz.
Za pomocą kolejnego przewodu, czynnik trafia do filtra osuszacza.
Z osuszacza czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego, gdzie znów zmienia swój stan z ciekłego w gazowy. Czynnik, mający niską temperaturę, trafia do parownika.
W parowniku czynnik chłodniczy odbiera ciepło z powietrza, pompowanego do wnętrza auta, przez wentylator. Dzięki temu powietrze jest schładzane, zgodnie z ustawieniem na panelu klimatyzacji.
Budowa układu klimatyzacji w samochodzie wyklucza jakiekolwiek nieszczelności.

Panel klimatyzacji w samochodzie Toyota Antonio Mette, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Sprawdź dokładnie auto przed zakupem – skorzystaj z pomocy ekspertów Motocontroler

Motocontroler zatrudnia najlepszych rzeczoznawców samochodowych w Polsce, którzy sprawdzą dokładnie Twoje wymarzone auto przed zakupem.
Ty wybierasz TEST MAXI, czyli kompleksowe sprawdzenie auta przed zakupem i podajesz dane dotyczące auta.
Nasz rzeczoznawca samochodowy umawia się ze sprzedającym i przeprowadza kompleksowe badanie auta przed zakupem. Obejmuje ono sprawdzenie działania wszystkich najważniejszych układów, w tym klimatyzacji samochodowej.

Nasz rzeczoznawca rozpozna, czy samochód jest po wypadku, czy był zalany w trakcie powodzi i czy ma poważne uszkodzenia (spowodowane np. przez zużycie eksploatacyjne i zaniedbania serwisowe), których usunięcie będzie wymagać dużych nakładów finansowych.

Po zakończony badaniu otrzymasz dokładny raport z badania, osobistą opinię naszego rzeczoznawcy i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.
Co zyskujesz? Pewność. Poznasz dokładny stan techniczny samochodu. Co możesz dzięki temu zrobić? Możesz kupić dobre auto, bez obaw. Możesz negocjować cenę, gdy wykryte zostanie uszkodzenie. Możesz zrezygnować z zakupu, gdy okaże się, ze sprzedawca jest nieuczciwy.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.