Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Zregenerowane części – co można zregenerować w samochodzie? Co opłaca się regenerować?

Regeneracja to sposób na zdecydowane obniżenie kosztów naprawy auta. Po co kupować nowy, drogi podzespół, jeśli można go naprawić, przywracając mu pełną sprawność? Jakie części samochodowe się obecnie regeneruje? Kiedy regeneracja części samochodowych jest opłacalna?

Samochód używany ze zregenerowanymi częściami – czy jest się czego bać?

Profesjonalna regeneracja to nic złego. W wielu przypadkach dobrze zregenerowane części mogą służyć jeszcze przez co najmniej kilka lat.

Stosowanie w aucie zregenerowanych części jest o niebo lepsze od montażu w nim części z demontażu.

I teraz ważna wiadomość. Zregenerowane części w samochodzie montuje użytkownik auta, który chce utrzymać je w sprawności i z niego dalej korzystać.

Nieuczciwy sprzedawca nie bawi się w tego typu rzeczy. On szykuje auto do sprzedaży po najniższych kosztach i jak najszybciej.

Przeczytaj również: Jak działa nieuczciwy handlarz?

Regeneracja części samochodowych – regenerują małe i duże firmy

Na naszym rynku działają tysiące firm, które zajmują się regeneracją różnego rodzaju podzespołów. Są to małe warsztaty, specjalistyczne firmy, a nawet duże firmy, będące częścią większych korporacji. Co ciekawe, regeneracją części zajmują się także niektórzy producenci danych podzespołów. Czasami po prostu skupują oni swoje podzespoły na rynku (np. zużyte od warsztatów samochodowych), a następnie regenerują je i wstawiają do sklepów jako profesjonalnie zregenerowane.

Przy wyborze firmy regenerującej podzespoły do auta warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. W przypadku małych firm należy zwrócić uwagę na opinie i na to, czy firma udziela gwarancji.

Profesjonalnie zregenerowane części przez producentów mają zazwyczaj standardową gwarancję.

Panoha, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Regeneracja za pośrednictwem mechanika

Trudno oczekiwać od kierowcy, że pojedzie do warsztatu regenerującego części samochodowe, oddalonego 200 kilometrów od jego miejsca zamieszkania.

Zazwyczaj działa to inaczej.

Wielu mechaników współpracuje z firmami, które zajmują się regeneracją podzespołów.

W takim przypadku:

– kierowca odwiedza swojego mechanika albo mechanika w okolicy;

– mechanik prowadzi diagnostykę i stwierdza uszkodzenie danego podzespołu;

– mechanik informuje klienta o tym, że podzespół jest uszkodzony i trzeba go wymienić na nowy, albo skierować podzespół do profesjonalnej regeneracji (która jest wielokrotnie tańsza);

– kierowca wyraża zgodę na regenerację części;

– mechanik demontuje podzespół i wysyła go do firmy regenerującej części;

– firma regenerująca przeprowadza diagnostykę i informuje o kosztach naprawy. Kiedy właściciel auta wyraża zgodę na cenę, firma przystępuje do regeneracji;

– zregenerowana część jest odsyłana do warsztatu;

– mechanik montuje część w samochodzie;

– klient odbiera gotowe auto.

Angelsharum, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Regeneracja części samochodowych – co się obecnie regeneruje? Kiedy regeneracja części samochodowych się opłaca?

Przygotowaliśmy listę części samochodowych, które obecnie najczęściej się regeneruje.

Odpowiemy też na pytanie – czy w danym przypadku regeneracja jest opłacalna?

Regeneracja alternatora – polega na wymianie zużytych części na nowe i wyczyszczeniu (wypiaskowaniu reszty). Przed zdecydowaniem się na nią warto sprawdzić cenę zamiennika – nowy alternator może kosztować 200 – 300 zł i jego naprawa będzie mniej opłacalna od zakupu nowego. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy auto ma system start stop. Wtedy nowy alternator może kosztować nawet 3000 zł.  Opłaca się też zakup gotowych, zregenerowanych fabrycznie alternatorów.

Regeneracja rozrusznika – polega na wymianie zużytych części na nowe i wypiaskowaniu reszty. Przed zdecydowaniem się na nią warto sprawdzić cenę nowego rozrusznika. Do popularnego auta może kosztować 200 zł.

Regeneracja wałów napędowych – jest opłacalna, bo nowe wały napędowe są drogie.

Regeneracja alufelg (regeneracja felg aluminiowych) – opłacalna, jeśli ma być wykonane czyszczenie, zabezpieczenie antykorozyjne, usuwanie ubytków i malowanie. Dyskusyjna, jeśli regeneracja felg aluminiowych ma obejmować ich spawanie. Może być to niebezpieczne dla użytkownika, jeśli nie jest wykonywane przez profesjonalistów. Nie zawsze da się wykonać taką regenerację, jeśli uszkodzenia alufelg są zbyt duże.

Regeneracja dwumasowego koła zamachowego – sprawa kontrowersyjna i dyskusyjna. Wielu specjalistów twierdzi, że regeneracja dwumasowego jest niemożliwa do wykonania. 

Regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego – skomplikowany proces polega na otwarciu metalowej obudowy, wymianie uszkodzonych części, wyczyszczeniu reszty, zalaniu nowym olejem i zaspawaniu. Bardzo opłacalna.

Aconcagua, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Regeneracja głowicy silnika – potrzebna np. po przekręceniu świecy żarowej i uszkodzeniu gwintu do jej montażu. Z pewnością o wielokroć tańsza od zakupu nowej głowicy.

Regeneracja zacisków hamulcowych – opłaca się kupić gotowe, zregenerowane zaciski. Zazwyczaj ceny nowych zacisków do popularnych aut nie są wysokie, przez co nie warto regenerować części.

Regeneracja filtrów cząstek stałych DPF / FAP. Polega na czyszczeniu filtrów w specjalnej maszynie wodą z dodatkiem specjalnego środka czyszczącego. Albo ma wypalaniu ich w piecu indukcyjnym. W niektórych firmach oczyszczenie filtra do sprawności rzędu 99 procent kosztuje od 500 do 700 złotych. To ułamek ceny nowego filtra cząstek stałych. Wyjątkowo opłacalna regeneracja.

Regeneracja wtryskiwaczy systemów wtrysku bezpośredniego, przede wszystkim z silników diesla (Common Rail), ale także z silników benzynowych. Regeneracja kosztuje zazwyczaj od 400 do 1000 zł, w zależności od typu wtryskiwacza i rodzaju uszkodzeń. To od 30 do 50 procent ceny nowego wtryskiwacza. Regeneracja wtryskiwacz obejmuje mycie w myjce ultradźwiękowej, rozebranie, wymianę zużytych części na nowe, wyczyszczenie reszty, a następnie kalibrację.

Regeneracja turbosprężarek. Polega ona na demontażu, wymianie zużytych części na nowe, wymianie uszczelnień i łożysk na nowe, czyszczeniu pozostałych części, montażu, a następnie sprawdzeniu na specjalnym stanowisku. Zazwyczaj kosztuje od 500 do 1000 zł, w zależności od typu turbosprężarki. Najtańsze nowe turbo można kupić za ok. 1600 zł. W takim przypadku koszt 1000 zł za regenerację jest nieopłacalny. Warto sprawdzić cenę nowej turbiny. W przypadku droższych modeli (nawet 5000 zł) regeneracja jest bardzo opłacalna. Uwaga! Bez względu na to, czy w aucie montowana jest fabrycznie nowa, czy zregenerowana turbosprężarka, zawsze trzeba też wymienić intercooler (chłodnicę powietrza doładowanego), co podwyższa koszty.

Regeneracja pomp wysokiego ciśnienia Common Rail i stosowanych w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Polega na rozebraniu, wymianie zużytych części, montażu nowych, oczyszczeniu całości, kalibracji i testom końcowym. Regeneracja pompy wtryskowej wysokiego ciśnienia może zamknąć się w kwocie kilkuset złotych. Tymczasem nowa kosztuje kilka tysięcy.

Regeneracja odbłyśników przednich lamp. Polega na oczyszczeniu starych warstw i pokryciu ich nową warstwą aluminium albo innego środka. Sprawa dyskusyjna, opłacalna w przypadku drogich reflektorów, zwłaszcza aut klasycznych. Przed skorzystaniem, warto sprawdzić cenę nowego odbłyśnika albo całego reflektora.

Regeneracja reflektorów LED (matrycowych, full LED itd.). W tym przypadku specjaliści rozcinają obudowę, wymieniają uszkodzone elementy na nowe (sterowniki, diody), sprawdzają stan reszty i montują całość. Wyjątkowo opłacalna regeneracja. Za naprawę reflektora LED trzeba zapłacić od 600 do 1000 złotych. Tymczasem nowy reflektor LED kosztuje od 6000 do 18000 zł, w zależności od modelu auta.

Regeneracja baterii samochodów z napędem hybrydowym. Polega na sprawdzeniu stanu baterii i wymianie zużytych ogniw. Może kosztować od 5 do 7 tys. złotych. Przed skorzystaniem warto sprawdzić cenę fabrycznie nowej baterii (może kosztować 10 tys. zł albo więcej).

Regeneracja tylnych belek w samochodach francuskich. W tym przypadku mechanicy wymieniają zużyte łożyska i inne elementy. Zazwyczaj opłacalna, w stosunku do ceny nowej belki.

Regeneracja maglownic, czyli przekładni kierowniczych. Regeneracja polega na oczyszczeniu elementów wewnętrznych z korozji, zalaniu całości nowym smarem i zastosowaniu nowych uszczelnień. Kosztuje kilkaset złotych, co jest niewielką częścią ceny, jaką trzeba zapłacić za nową przekładnię kierowniczą.

Warto pamiętać, że nie każdy podzespół nadaje się do regeneracji. Czasami jest zbyt mocno zużyty. Czasami nie ma części zamiennych.

Zdaniem Motocontroler…

Sprawny samochód używany, z odpowiednio  zregenerowanymi podzespołami, wart jest zakupu. Warto pamiętać, że wiele firm daje gwarancję na wykonane prace regeneracyjne. W wielu firmach do regeneracji używane są części zamienne jak na pierwszy montaż. Zatem – naprawdę nie ma się czego obawiać.

Przeczytaj również: Jak nieuczciwy handlarz przygotowuje samochód do sprzedaży?

Chcesz kupić dobre auto używane? Zapraszamy do skorzystania z oferty Motocontroler

Jeśli szukasz dobrego samochodu używanego – musisz go dokładnie sprawdzić przed zakupem. Bez pomocy specjalistów nie zrobisz nic. Tylko oni są w stanie sprawdzić prawdziwy stan techniczny auta, poznać jego minusy i znaleźć ślady nieuczciwych praktyk, takich jak szykowanie uszkodzonego auta do sprzedaży.

Skorzystaj z oferty Motocontroler, bo to profesjonalny i równocześnie, najwygodniejszy sposób na sprawdzenie auta przed zakupem.

Wybierz odpowiedni raport na stronie Motocontroler. Opłać go i podaj dane wybranego samochodu. Nasz ekspert pojedzie na miejsce (w dowolnej części kraju, bez jakichkolwiek opłat) i sprawdzi pojazd, zgodnie z wybranym raportem.

Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, krok po kroku opisujący stan techniczny samochodu. Wraz z nim: osobistą opinię eksperta na temat danego auta, a także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

Kiedy poznasz dokładny stan techniczny auta, wiesz co robić dalej. Możesz negocjować cenę, zrezygnować z zakupu, albo kupić dobre auto, mając pewność, że nic złego Cię nie zaskoczy.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.