Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Co to jest CEPIK? Jak wykorzystać CEPIK przy zakupie auta używanego?

Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów CEPIK to ogólnopolska, państwowa baza danych kierowców, pojazdów, instruktorów nauki jazdy, szkół jazdy itd. Jakie funkcje ma CEPIK? Czy osoba chcąca kupić auto używane, może wykorzystać CEPIK? Jakie funkcjonalności ma CEPIK?

Baza danych CEPIK zaczęła być tworzona w latach 2003–2010. Kosztowała kilkaset milionów złotych. CEPIK powstał po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach, ułatwić wiele procedur, a także wyeliminować oszustwa przy zakupie auta z drugiej ręki. CEPIK stał się też ogromną bazą danych, która umożliwiła tworzenie szczegółowych statystyk, opisujących polski rynek motoryzacyjny. Niestety, baza danych CEPIK pełna była tzw. martwych dusz. Przykładowo, CEPIK zawierał dalej dane zabytkowych i historycznych, w tym ok. 38 tys. Syren i 100 tys. Wartburgów, które rzekomo dalej poruszały się po polskich drogach. Kilka tysięcy aut, znajdujących się w bazach CEPIK miało wpisany rok produkcji 1900. W bazach danych CEPIK było też ok. 7 mln aut, które fizycznie nie istniały, albowiem były dawno wyrejestrowane i zezłomowane.

Na podstawie takich danych powstawały fałszywe statystyki, z których często korzystały media i politycy, walczący z motoryzacją. Twierdzili oni, że Polska jest samochodowym złomowiskiem Europy. Dlaczego? Statystyki CEPIK oparte o fałszywe dane zawyżały średni wiek aut w Polsce o 4 lata. Z danych wynikało też, że w naszym kraju przypada 518 aut na 1000 mieszkańców, choć tak naprawdę (po wyczyszczeniu baz danych CEPIK z martwych dusz) liczba ta spadła do 413.

CEPIK sprawiał też całe mnóstwo problemów urzędnikom. Jednak z czasem system stawał się coraz bardziej dopracowany. I trzeba przyznać, że ma on kilka funkcjonalności, które są przydatne.

Jakie usługi dla kierowców oferuje CEPIK?

Spójrzmy na podstawowe usługi, oferowane przez CEPIK.

  • Historia Pojazdu – część portalu, mająca na celu walkę z oszustwami przy sprzedaży aut używanych. Historię Pojazdu i jej działanie opiszemy szczegółowo w dalszej części artykułu.
  • Bezpieczny Autobus – bardzo przydatna usługa, pozwalająca szybko sprawdzić, czy dany autobus ma aktualne badanie techniczne i czy jego właściciel opłacił ubezpieczenie OC. Wystarczy jedynie podać nr rejestracyjny pojazdu. Jest to szczególnie przydatne osobom, które wyjeżdżają w dalekie podróże albo w trakcie wakacji, kiedy to dzieci jadą autobusami na kolonie.
  • Moje Punkty Karne – informacja o ilości punktów karnych, zebranych przez kierowcę.
  • Mój Pojazd – wygodny dostęp do danych o wszystkich pojazdach, których dana osoba jest właścicielem albo współwłaścicielem. Można szybko uzyskać dane o polisie OC (czy aktualna, do kiedy aktualna), o przeglądzie (do kiedy ważny), przebiegu (dane o ostatnim zapisanym w systemie), datę kupna samochodu i nr VIN pojazdu. Kierowca ma również dostęp do danych o swoim prawie jazdy, czyli o jego dacie wydania, dacie ważności (do kiedy) i ewentualnych ograniczeniach, jakie na nie nałożono.
  • Ewidencja posiadaczy kart parkingowych.
  • Dane dotyczące kandydatów na kierowcę, instruktorów nauki jazdy i ośrodków nauki jazdy a także lekarzy, przeprowadzających badania na kurs nauki jazdy.
  • Informacje o pojazdach mających homologację do poruszania się po polskich  drogach.
  • Dane o wykroczeniach i przestępstwach.
Sebastian Ballard, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Kupujesz auto używane – czy CEPIK może być dla Ciebie przydatny?

W pewnym stopniu tak. Każde źródło informacji o aucie używanym może być przydatne, aby poznać historię i właściwy stan kupowanego pojazdu. CEPIK ma tu jednak sporo ograniczeń w porównaniu do innych systemów. Która cześć programu CEPIK może być przydatna w przypadku zakupu auta używanego? Oczywiście Historia Pojazdu dostępna pod adresem HistoriaPojazdu.Gov.PL Aby móc w niej sprawdzić dany pojazd, należy posiadać następujące dane:

  • Numer VIN samochodu
  • Numer rejestracyjny samochodu
  • Datę pierwszej rejestracji

Mamy pierwsze źródło problemu. Praktycznie żaden sprzedający nie publikuje takich informacji, jak data pierwszej rejestracji auta. W zdecydowanej większości przypadków nie znajdziesz też numeru rejestracyjnego auta. Co ciekawe, w wersji systemu Historia Pojazdu na smartfon (aplikacja MPojazd – część składowej aplikacji MObywatel) do sprawdzenia auta potrzebny jest tylko nr rejestracyjny i numer VIN. Nie ma potrzeby wpisywania daty pierwszej rejestracji. To już duże uproszczenie.

Jakie informacje można uzyskać z systemu Historia Pojazdu?

  • Podstawowe dane o aucie: marka, model, status rejestracji (zarejestrowany/niezarejestrowany)
  • Polisa OC – aktualna lub nieaktualna
  • Przegląd techniczny – aktualny lub nieaktualny
  • Ostatni zarejestrowany stan licznika, dzięki czemu sprawdzimy przebieg.
  • Liczbę właścicieli.

Po wejściu na oś czasu możesz sprawdzić wszystkie ważne daty, zapisane w historii auta. A zatem daty zmiany właścicieli, daty poszczególnych przeglądów technicznych (z wynikiem: pozytywny lub negatywny), a także zapisane przebiegi. W danych zagranicznych możesz sprawdzić, czy na dane auto nie zapisano jakichkolwiek informacji w bazach danych ubezpieczycieli albo Policji. Można dowiedzieć się między innymi, czy pojazd był użytkowany jako taksówka. Oczywiście, są to informacje ogólne. Jednak możesz się z nich dowiedzieć np. czy auto ma zanotowane jakiekolwiek szkody.

Mr.ちゅらさん, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Sprawdzenie przebiegu dzięki Historii Pojazdu – czy w pełni wiarygodne?

Dane o przebiegach aut zapisywane są w systemie CEPIK od 2014 roku. Są one dostarczane przez diagnostów (diagnosta spisuje stan licznika podczas badania technicznego auta), jak również przez Policję, jeśli ta zatrzyma pojazd do kontroli. Teoretycznie, jest to dobre rozwiązanie w przypadku aut, które wyprodukowano po 2014 roku i które zostały kupione w polskich salonach. W takim przypadku ryzyko przekręcenia licznika jest dość małe. Ale co z resztą?

Przykładowe sytuacje.

Pierwsza. Do kraju zostało sprowadzone auto używane, które miało oryginalny przebieg 350.000 kilometrów. Nieuczciwy sprzedawca zlecił przekręcenie licznika do poziomu 150.000 kilometrów. Auto jedzie na pierwszy przegląd. Diagnosta spisuje stan licznika i wprowadza go do systemu – 150.000 kilometrów. W ten sposób oszustwo zostało zalegalizowane.

Druga. Auto krajowe, mające powyżej 12 lat. Wcześniej nieuczciwy sprzedawca dokonał w nim korekty licznika, cofając go o 150.000 kilometrów. W 2014 roku fałszywy przebieg został po raz pierwszy wpisany do systemu i został zalegalizowany.

Jak najlepiej sprawdzić samochód używany przed zakupem?

Wielokrotnie opisujemy to na naszym blogu.

Po pierwsze: wybierz auto, które jest dla Ciebie wygodne i komfortowe albo użyteczne (to Ty wybierasz, na jakich zaletach zależy Ci najbardziej). Znajdź taki pojazd w swojej okolicy, przymierz się do niego, usiądź za kierownicą, sprawdź widoczność, wykonaj jazdę próbną. Nigdy nie kupuj samochodu, który widziałeś/aś jedynie na zdjęciach albo na filmach. Potem może być rozczarowanie.

Po drugie: sprawdź koszty utrzymania danego auta. Sprawdź zużycie paliwa i koszty części zamiennych. Sprawdź w internecie awaryjność danego pojazdu.

Po trzecie: jeśli rozpoczynasz szukanie auta w internecie, wybieraj oferty sprzedaży z numerem VIN. Jeśli sprzedawca nie publikuje nr VIN i nie chce go podać, od razu rezygnuj. Jeśli masz nr VIN, sprawdzaj go w serwisie https://www.historiaszkod.pl Po wprowadzeniu nr VIN otrzymasz szybko informację o tym, czy na dane auto są zapisane jakieś szkody. Informacja ta jest całkowicie bezpłatna. Jeśli nie ma jakichkolwiek szkód, możesz sprawdzać auto dalej. Przechodzimy do ostatniego kroku.

Po czwarte: zleć sprawdzenie samochodu przed zakupem. Skorzystaj z oferty ekspertów Motocontroler. Ich codzienną pracę możesz śledzić w serwisie YouTube, gdzie udokumentowane są dziesiątki przypadków oszustw, jakich dopuszczają się nieuczciwi sprzedawcy samochodów używanych.

Jak skorzystać z oferty Motocontroler? Wybierz odpowiedni raport (im szerszy, tym badanie będzie bardziej szczegółowe). Podaj dane pojazdu. Ekspert Motocontroler pojedzie na miejsce i przeprowadzi dokładne badanie auta (zgodne z wybranym raportem). W wielu przypadkach sprawdzenie auta możliwe jest w ciągu kilku godzin od wykupienia raportu (to zależy od sprzedającego).

293.xx.xxx.xx, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego warto sprawdzić auto używane przed zakupem z Motocontroler?

Po zakończonym badaniu otrzymasz kompleksowy  raport, który krok po kroku opisze stan techniczny wybranego przez Ciebie auta. Raport będzie bogato ilustrowany zdjęciami w formie cyfrowej. Ekspert Motocontroler pomoże również podjąć decyzję, albowiem w raporcie znajdzie się jego osobista opinia na temat badanego auta – kupować czy nie kupować?

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.