Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Co to jest ISOFIX? Jak sprawdzić, czy w aucie jest ISOFIX?

ISOFIX to ustandaryzowany system bezpieczeństwa, który jest stosowany na całym świecie. Dzięki niemu Twoje dzieci mogą bezpiecznie podróżować samochodem. Jak działa ISOFIX i jak sprawdzić przed zakupem, czy Twój wymarzony samochód używany ma na wyposażeniu system ISOFIX?

ISOFIX (International Organisation For Standardisation, ISO Fixture, Isofix, ISOFIX, standard ISO 13216) to uniwersalny system mocowania fotelików samochodowych do siedzeń samochodów. Wcześniej foteliki samochodowe były mocowane do siedzeń za pomocą pasów bezpieczeństwa. Jednakże ten typ mocowania był daleki od ideału.

System ISOFIX pozwala na:
* Przymocowanie fotelika samochodowego bezpośrednio do nadwozia samochodu (w przypadku foteli tylnych) albo bezpośrednio do konstrukcji fotela (w przypadku fotela przedniego). Bezpośrednie, sztywne zamocowanie przekłada się na wysoki stopień bezpieczeństwa.
* Bezpieczne zamocowanie fotelika do uchwytów ISOFIX, dzięki specjalnemu, standardowemu systemowi zatrzasków. Ma on na celu wykluczenie nieprawidłowego montażu.
* Dodatkowym zabezpieczeniem jest górny pas “top tether” albo noga stabilizująca, mające na celu dodatkową stabilizację fotelika i zapobieżenie przed przemieszczeniem w osi obrotu fotelika.

Photo by Touring Club Suisse/Schweiz/Svizzero TCS on Foter.com / CC BY-NC-SA

Od kiedy stosuje się system ISOFIX?

System ISOFIX opracowano w 1991 roku. W 1999 roku wprowadzono go jako obowiązkowe, standardowe wyposażenie nowych pojazdów, niezbędne do uzyskania homologacji.

To, że każdy samochód, wyprodukowany po 1999 roku powinien mieć na wyposażeniu ISOFIX nie oznacza, że można w nim stosować tylko i wyłącznie foteliki dziecięce z mocowaniem ISOFIX. Nadal produkowane i dostępne w sprzedaży są foteliki, mocowane do siedzeń za pomocą pasów bezpieczeństwa. Są one mniej bezpieczne. Z kolei foteliki dziecięce, dostosowane do ISOFIX, są droższe od tych, mocowanych pasami bezpieczeństwa.

Standardowo, każdy samochód wyprodukowany po 1999 roku, powinien posiadać dwa miejsca do montażu fotelików, zgodne z ISOFIX, na tylnej kanapie. Można również spotkać auta, w których znajdują się mocowania ISOFIX na przednim fotelu. Wówczas zaczepy ISOFIX są integralną częścią konstrukcji fotela samochodowego.

W sprzedaży można znaleźć akcesoria, które pozwalają na “doposażenie” przedniego fotela, albo tylnej kanapy w zaczepy ISOFIX (trzeba je odpowiednio zamontować za pomocą śrub). Nie zapewniają one jednak takiego bezpieczeństwa, jak rozwiązania fabryczne.

Photo by Touring Club Suisse/Schweiz/Svizzero TCS on Foter.com / CC BY-NC-SA

Jak jest zbudowany ISOFIX?

Z jakich części składa się system ISOFIX?
W jego skład wchodzą:
-> Metalowe uchwyty ISOFIX (4 szt, na 2 foteliki), zamocowane na stałe do karoserii samochodu (na tylnej kanapie).
-> Metalowe uchwyty ISOFIX (2 sztuki, na jeden fotelik), zamocowane do konstrukcji przedniego fotela (wyposażenie opcjonalne).
-> Metalowe, sztywne zaczepy, zintegrowane z fotelikiem. Zaczepy wyposażone są w zamki, które zatrzaskują się na metalowych uchwytach ISOFIX. Dodatkowo niektórzy producenci stosują specjalne wkładki pilotujące z tworzywa sztucznego, zamontowane w siedzeniach, które znacząco ułatwiają montaż fotelika. Wystarczy wsunąć sztywne zaczepy fotelika we wkładki pilotujące i docisnąć fotelik tak, aż dojdzie do zatrzaśnięcia się zamków na metalowych uchwytach ISOFIX.
-> Górne paski mocujące (top tether), stanowiące trzeci (poza dwoma zaczepami ISOFIX) punkt mocowania.

Czy mój samochód ma system ISOFIX? Jak to sprawdzić?

Jak sprawdzić, czy auto ma na wyposażeniu fabryczny system ISOFIX?
* Na tylnej kanapie (i opcjonalnie, na przednim fotelu pasażera) znajdują się metki, z napisem ISOFIX.
* Na tylnej kanapie auta, pomiędzy siedziskiem i oparciem, znajdują się wkładki pilotujące z tworzywa sztucznego, do wsuwania zaczepów fotelika.
* Po włożeniu ręki pomiędzy siedzisko a oparcie tylnej kanapy, można wyczuć metalowe mocowania systemu ISOFIX.
* Można sprawdzić listę wyposażenia danej wersji auta.

Sprawdzanie samochodu

Zanim kupisz auto – sprawdź, czy nie miało za sobą wypadku!

Skoro szukasz informacji o ISOFIX, z pewnością zależy Ci na bezpieczeństwie. Nie ma mowy o bezpieczeństwie, jeśli samochód używany uczestniczył w wypadku i został potem “przyszykowany” do sprzedaży.

Jak sprawdzić, czy auto jest bezwypadkowe? Wejdź na https://www.historiaszkod.pl
Potrzebny jest Ci numer VIN samochodu. Nasz serwis Historia Szkód korzysta z największej bazy szkód samochodowych na świecie. W ciągu kilku minut otrzymasz informację o tym, czy auto było uszkodzone. Co ważne – informacje o tym, czy auto miało szkody, otrzymasz całkowicie za darmo.
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoim i Twoich bliskich, a nasz serwis Historia Szkód pokaże, że auto miało za sobą wypadek – zrezygnuj z zakupu.
Jeśli sprzedawca nie chce podać numeru VIN samochodu – zrezygnuj z zakupu.

Bezwypadkowość to nie wszystko! Sprawdź dokładnie auto przed zakupem!

Zleć sprawdzenie samochodu przed zakupem ekspertom, którzy znają wszystkie sztuczki nieuczciwych handlarzy! Nasi eksperci pracują na terenie całego kraju. Twoje auto może zatem znajdować się w dowolnej części Polski. Nasz ekspert dojedzie tam całkowicie za darmo.
Wybierz interesujący Cię raport z oferty Motocontroler. Chcesz dokładnie sprawdzić pojazd przed zakupem? Chcesz uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych wydatków? Wybierz raport MAXI. To najbardziej dokładna forma sprawdzenie samochodu przed zakupem przez naszego eksperta. Sprawdź, co nasz ekspert sprawdza w ramach raportu MAXI.
Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport w formie elektronicznej, co najmniej kilkadziesiąt zdjęć a także osobistą opinię naszego eksperta, dotyczącą wybranego auta.

Nie ryzykuj kupna samochodu powypadkowego, albo mocno uszkodzonego (np. przez korozję), który nie zapewni bezpieczeństwa Tobie i Twoim bliskim.
[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.