Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Samochód bez ubezpieczenia OC – czy warto kupić? Na co uważać?

Czy warto kupić samochód, który nie ma ubezpieczenia OC? Czy w ogóle można kupić samochód, który  nie ma wykupionego ubezpieczenia OC? Zawsze sprawdzaj, czy auto, które chcesz kupić ma aktualne ubezpieczenie OC! To bardzo ważne. A co z samochodem sprowadzonym z zagranicy? Czy takie auto powinno mieć ubezpieczenie OC?

Każdy samochód używany powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Sprzedający powinien Cię poinformować o tym, że auto ma wykupione OC i przekazać Ci odpowiednie dokumenty.

Możesz też samochodzie (bezpłatnie) sprawdzić, czy pojazd, który Cię interesuje, ma ubezpieczenie OC. Wyjaśnimy, w jaki sposób to zrobić.

Chcesz kupić używany samochód w Polsce. Sprzedawca powinien dać Ci dokument, potwierdzający wykupienie ubezpieczenia

Kierowca, który kupuje ubezpieczenie w oddziale firmy ubezpieczeniowej, u agenta, albo salonie, gdzie można kupić ubezpieczenia różnych firm, zawsze otrzymuje potwierdzenie ubezpieczenia OC.

W przypadku zakupu polisy online może zamówić potwierdzenie listownie (co jest zazwyczaj dodatkowo płatne), albo w formie maila (do samodzielnego wydruku).

Obecnie nie ma obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia zawarcia polisy ubezpieczeniowej OC i AC. W związku z tym kierowcy nie muszą drukować potwierdzenia.

Jednak w przypadku sprzedaży samochodu, sprzedający ma obowiązek przekazać Ci druk potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia. Nawet w formie elektronicznej (w formacie PDF), w jakiej otrzymał potwierdzenie i zakres ubezpieczenia (OWU) od firmy ubezpieczeniowej.

Z wykupionej polisy możesz korzystać do końca umowy. Jednak nie musisz i może to być też dla Ciebie nieopłacalne. Poprzedni właściciel i Ty, jako nabywca, macie obowiązek poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży/zakupie pojazdu. Nabywca z pewnością będzie chciał skorzystać z rezygnacji z dalszej części ubezpieczenia, aby móc otrzymać zwrot za niewykorzystany czas. A ubezpieczyciel złoży Ci propozycję kontynuacji ubezpieczenia, z której możesz skorzystać, albo nie.

Taka umowa może być dla Ciebie nieopłacalna, inne towarzystwo (np. takie, w którym ubezpieczasz auto od lat)  może dać Ci znacznie lepsze warunki.

Ubezpieczenie OC samochodu – autor Michał Lisiak


Sprzedający nie chce dać Ci umowy ubezpieczenia OC – co robić?

Naszym zdaniem najlepiej zrezygnować z zakupu auta.

Nieuczciwy sprzedawca może też tłumaczyć się, że nie ma obowiązku wożenia ze sobą umowy OC, w związku z tym nie da Ci jej wraz z resztą dokumentów, przy sprzedaży auta. To, że samochód jest nieużywany, nie zwalnia go z obowiązku posiadania polisy OC.

Jak sprawdzić, czy auto ma ważne ubezpieczenie OC i ważny przegląd?

Wykorzystaj w tym celu proste i darmowe narzędzie, przygotowane przez polską administrację.

– > Wejdź na stronę https://www.historiapojazdu.gov.pl

– > Podaj numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji auta.

– > Otrzymasz dostęp do szeregu przydatnych informacji. Będziesz wiedzieć, że auto ma opłacone OC (a także datę). Sprawdzisz, kiedy pojazd przeszedł badanie techniczne w SKP i jaki był jego wynik. Dowiesz się również, jaki stan licznika zanotował diagnosta w trakcie ostatniego badania pojazdu.

Jeśli sprzedawca nie chce Ci podać danych auta (numer VIN, data pierwszej rejestracji itd.), po prostu zrezygnuj z zakupu.

Mając nr VIN możesz od razu skorzystać z darmowego sprawdzenia samochodu po numerze VIN.

– > Wejdź na stronę https://www.historiaszkod.pl

– > Wpisz nr VIN auta.

– > Po kilkudziesięciu sekundach dowiesz się, czy auto ma zapisane jakieś szkody. Sprawdzenie do tego momentu jest całkowicie za darmo.

Możesz kupić auto historyczne, które nie musi mieć ubezpieczenia OC

W przypadku auta zabytkowego, właściciel nie musi opłacać OC przez cały rok. Może je wykupować na krótkie okresy czasu (w domyśle, na rajdy i pokazy).

Samochód historyczny to inaczej, auto zabytkowe, wpisane do rejestru zabytków.

A jeśli zdecydujesz się na zakup auta bez polisy OC i nie będzie to auto historyczne?

Cóż, możesz to zrobić. Choć wydaje nam się to dziwne, że może znaleźć się atrakcyjny samochód, który nie będzie miał aktualnego ubezpieczenia OC.

Jak kupić auto, które nie ma ważnego ubezpieczenia OC? Musisz stale pamiętać o tym, że właściciel auta, które nie ma aktualnego OC, jest zagrożony otrzymaniem bardzo wysokiej grzywny z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dlatego, kupując auto bez ubezpieczenia OC, musisz zaraz po podpisaniu umowy kupna – sprzedaży, wykupić ubezpieczenie OC. Dzięki szeregowi towarzystw typu Direct, możesz to bez problemu zrobić przez telefon, podając swoje dane, jako nowego właściciela, a także dane pojazdu. Ubezpieczenie OC można także bez problemu wykupić, korzystając ze stron internetowych ubezpieczycieli albo z pośredników w sprzedaży ubezpieczeń.

Nie oznacza to jednak, że poprzedni właściciel samochodu uniknie kary z UFG za brak OC. Niestety, będzie musiał płacić.

Jeśli nie możesz wykupić OC od razu po zakupie za pomocą telefonu albo na stronie ubezpieczyciela, zabierz auto do swojego domu na lawecie. Następnie udaj się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego (do siedziby albo do agenta) i wykup ubezpieczenie OC. Po powrocie do domu możesz korzystać z auta, mając ze sobą potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

P,TO 19104, CC0, via Wikimedia Commons

Ubezpieczenie OC auta, które zostało sprowadzone z zagranicy

Każdego roku do naszego kraju sprowadzane są setki tysięcy aut używanych z Europy Zachodniej. Większość z nich, wystawianych do sprzedaży, nie ma ubezpieczenia OC. Dlaczego? Sprzedawcy minimalizują koszty. Część aut jest wyrejestrowana za granicą i wjeżdża do naszego kraju na lawetach.

– > W przypadku zakupu takiego auta trzeba je zawieźć do domu na lawecie, a następnie, tego samego dnia (w dniu podpisania umowy) wykupić mu ubezpieczenie OC.

– > W przypadku sprowadzenia do kraju auta na kołach, (które zostało wyrejestrowane za granicą) osoba przywożąca samochód do Polski wykupuje mu 30 dniowe ubezpieczenie krótkoterminowe w kraju, w którym pojazd został zakupiony. Auto dostaje też tymczasowe tablice wwozowe. W ten sposób najczęściej są sprowadzane do kraju auta „na zamówienie”. Po otrzymaniu pojazdu pod drzwi, nowy właściciel ma obowiązek zarejestrować go i wykupić mu roczne ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC auta, które zostało zakupione w komisie

W przypadku komisów sytuacja jest dwojaka. Jeśli komis sprzedaje auto prywatnego właściciela (tzw. auto wstawione do komisu), to pojazd powinien mieć cały czas wykupione OC.

Jeśli jednak komis jest właścicielem sprzedawanych aut, również powinien zaoferować nabywcy krótkoterminowe, 30 dniowe ubezpieczenie OC.

Co ważne, nie trzeba go wypowiadać i nie można go przedłużyć. Po dotarciu do domu, nowy właściciel samochodu powinien go przerejestrować, a następnie wykupić mu nowe ubezpieczenie.

Zanim zdecydujesz się na zakup auta używanego, sprawdź je przed zakupem

Zakup ubezpieczenia dla samochodu to kwestia drugoplanowa. Pierwszoplanowe działania do znalezienie dobrego auta i dokładne sprawdzenie go przed zakupem.

Musisz dokładnie poznać stan techniczny samochodu. Nie możesz bezkrytycznie wierzyć sprzedawcy. Bez względu na to, czy jest to sprzedawca prywatny, czy sprzedawca w komisie.

Z naszych danych wynika, że 8 na 10 sprzedawców aut używanych po prostu kłamie. Co to oznacza? Możesz kupić auto po wypadku, albo z szeregiem ukrytych wad, gdzie koszt naprawy będzie szedł w tysiące złotych. Możesz kupić auto po powodzi, albo pojazd z przekręconym licznikiem.

Aby tego uniknąć, skorzystaj z oferty Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport (badanie auta przed zakupem) z oferty Motocontroler. Jeden z 250 rzeczoznawców samochodowych w najbliższym możliwym czasie pojedzie, aby sprawdzić pojazd przed zakupem. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport. Będzie on opisywać, krok po kroku, stan techniczny samochodu. Do tego otrzymasz również od kilkudziesięciu do 300 zdjęć w formie cyfrowej, jak również osobistą opinię eksperta na temat badanego auta.

Samochód bez OC, auto bez oc, auto bez ubezpieczenia, czy warto kupić auto bez OC, czy warto kupić auto bez ubezpieczenia, auto bez ubezpieczenia z zagranicy,

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.