Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Brak ogrzewania albo słabe ogrzewanie w kabinie – co to może oznaczać?

Letnie albo zimne powietrze z nawiewów, pomimo rozgrzanego silnika? Ciepłe powietrze tylko po jednej stronie nawiewów, a po drugiej zimne? Co to może oznaczać?

Każdy współczesny samochód wyposażony jest w układ ogrzewania kabiny. W najnowszych autach układ ten jest często sprzężony z układem klimatyzacji samochodowej. Wtedy ogrzewania i klimatyzacja mają jeden sterownik manualny, albo elektroniczny (pokrętła, osobny ekran, albo centralny monitor z funkcją sterowania pokrętłami, umieszczonymi pod nim).

Brak ogrzewania kabiny najbardziej dokucza w trakcie późnej jesieni i zimy. Czasami wcześniej, bo brak funkcji szybkiego ogrzewania/odparowania przedniej i tylnej szyby, może być bardzo uciążliwy.

Brak ogrzewania w kabinie – czy to tylko niedogodność, czy też zagrożenie?

Nietrudno odpowiedzieć na to pytanie.

Jak czuje się kierowca, który jedzie samochodem w trakcie zimy, gdy nie działa ogrzewanie? Sztywnieją mu ręce. Zaczyna się trząść. Pojawia się katar. Nawet krótka jazda w takich warunkach to męczarnia. Kierowca traci możliwość szybkiej reakcji na zagrożenia. Brak komfortu termicznego może doprowadzić do wypadku.

Arisepeter, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Brak ogrzewania w kabinie w samochodzie używanym – warto mieć się na baczności!

W trakcie zimy, w nowoczesnych samochodach, które są wyposażone w termostat sterowany elektronicznie, ciepłe powietrze zaczyna lecieć z nawiewów już w 2 – 3 minuty po uruchomieniu auta. Nawet podczas mrozu.

Jeszcze szybciej (zaraz po uruchomieniu) ogrzewanie może zacząć działać w pojazdach, które mają elektronicznie sterowanie ogrzewanie postojowe na wyposażeniu. W tych pojazdach kierowca może zdalnie uruchomić ogrzewanie postojowe kilka minut przez wyjazdem. System nagrzeje płyn chłodniczy, następnie ogrzeje kabinę, a także (dzięki ciepłemu płynowi chłodniczemu, który ogrzał olej silnikowy) ułatwi start silnika (bez niszczącego dla silnika, zimnego startu).

W autach ze standardowym termostatem, pojazd musi zazwyczaj przejechać ok. 3 – 4 kilometrów w trakcie lekkiego mrozu, aby termostat się otworzył, a ciepłe powietrze zaczęło płynąć przez nagrzewnicę.

Sprzedawca samochodu używanego, w którym nie działa ogrzewanie kabiny, może tłumaczyć się tym, że jest bardzo zimno, a auto wymaga czasu aby się „nagrzać”.

Jak działa standardowy układ ogrzewania kabiny w samochodzie osobowym?

Praca układu ogrzewania kabiny w samochodzie osobowym, wyposażonym w silnik spalinowy (benzynowy, diesla) jest ściśle związana z pracą układu chłodzenia silnika.

  • Po uruchomieniu silnika płyn chłodniczy zaczyna krążyć po małym układzie (bez chłodnicy). Jest on wprowadzany w ruch przez pompę cieczy chłodzącej, która jest napędzana przez pasek albo łańcuch rozrządu.
  • Płyn chłodniczy nagrzewa się do określonej temperatury na skutek stopniowego rozgrzewania się silnika. Ponieważ płyn chłodniczy krąży po małym obiegu, bez chłodnicy, nagrzewanie się powinno zostać skrócone do kilku minut. W starszych silnikach płyn chłodzenia osiąga temperaturę do ok. 100 st. C, w nowszych nawet 120 st. C.
  • Po przekroczeniu pewnej temperatury (zazwyczaj 100 st. C), standardowy termostat otwiera się. Wówczas płyn chłodniczy zaczyna płynąć przez duży układ, z chłodnicą. Termostat sterowany elektronicznie, stosowany w nowszych autach, może otwierać się w różnych pozycjach i przy różnych temperaturach, w zależności od poleceń ze sterownika silnika. Układ chłodzenia ma za zadanie utrzymanie optymalnej temperatury jednostki napędowej. Nadmiar ciepła oddawany jest w chłodnicy…
  • …albo w nagrzewnicy. To kluczowy podzespół układu ogrzewania kabiny. Kiedy kierowca uruchamia ogrzewanie, płyn chłodniczy zaczyna płynąć przez nagrzewnicę. Przypomina ona wyglądem chłodnicę, tylko jest umieszczona w pobliżu grodzi, oddzielającej komorę silnika od kabiny pasażerskiej.
  • Ciepło z gorącego płynu chłodzenia jest oddawane w nagrzewnicy. Następnie jest ono kierowane do wnętrza pojazdu dzięki pracy wentylatora elektrycznego, zamontowanego w desce rozdzielczej (mogą być zastosowane dwa).

Układ ogrzewania kabiny może mieć sterowanie manualne albo elektroniczne. Bez względu na to, stosuje się silniczki krokowe, które sterują otwarciem zaworu nagrzewnicy (otwierając lub zamykając przepływ płynu chłodniczego przez nagrzewnicę), albo ustawieniami określonych klap, które kierują gorące powietrze do wybranych przez kierowcę nawiewów (np. przedniej szyby i szyb bocznych, albo kierowcy, pasażera i jego nóg).

Termostat układu chłodzenia Roburek, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Chłodne powietrze w kabinie – słabe ogrzewanie kabiny – problemy z ogrzewaniem kabiny – typowe przyczyny problemu

Jakie są typowe powody awarii ogrzewania samochodu?

  • Uszkodzony standardowy termostat, zablokowany w pozycji otwartej. Poza brakiem ciepłego powietrza do ogrzewania kabiny, silnik bardzo dużo pali (spalanie może wzrosnąć nawet o 40 procent) i nie może osiągnąć temperatury roboczej. Trzeba go wymienić na nowy.
  • Uszkodzony termostat sterowany  elektronicznie – jego awarię można wykryć po podłączeniu diagnostyki. Trzeba go wymienić na nowy.
  • Nieodpowietrzony układ chłodzenia po wymianie płynu chłodniczego. Układ można łatwo odpowietrzyć w kilkanaście minut.  
  • Zablokowana albo uszkodzona nagrzewnica. Może być ona zablokowana kamieniem kotłowym, na skutek stosowania przez kierowcę wody zamiast płynu chłodzenia.
  • Zablokowany zawór sterowania nagrzewnicą, przez co do nagrzewnicy nie dostaje się płyn chłodzenia, albo przepływ jest zbyt słaby.
  • Zablokowane klapy – najczęściej na skutek sterujących nimi silniczków krokowych. Przez to ogrzewanie może grzać tylko po jednej stronie auta (np. poprzez nawiewy po stronie kierowcy), a po drugiej z nawiewów może lecieć zimne powietrze.

Przeczytaj również:

Jazda próbna i sprawdzenie auta przed zakupem – niech to zrobi specjalista

Skorzystaj z oferty Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport. Rzeczoznawca samochodowy z firmy Motocontroler dojedzie do sprzedawcy (na terenie kraju) i przeprowadzi badanie pojazdu.

Po jego zakończeniu otrzymasz dokładny raport, opisujący krok po kroku, stan wybranego pojazdu. Wraz z raportem dostaniesz również minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie elektronicznej, jak również osobistą opinię rzeczoznawcy z Motocontroler.

Dzięki temu możesz mieć pewność, że kupujesz dobre auto. Możesz negocjować cenę w przypadku wykrycia usterek. Możesz zrezygnować z zakupu, jeśli nasz rzeczoznawca ustali, że pojazd ma ukryte wady.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.