Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Czujnik temperatury płynu chłodzącego – silnik gaśnie w trakcie jazdy

Jeśli samochód gaśnie w trakcie jazdy, najczęściej obwiniany jest o to czujnik położenia wału korbowego. Ale nie zawsze tak jest. Powodem gaśnięcia silnika w trakcie jazdy może być również uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego. Jak rozpoznać objawy awarii czujnika temperatury płynu chłodzącego?

Czujnik temperatury płynu chłodzącego stosowany jest we wszystkich samochodach z silnikami benzynowymi oraz diesla. Jego zadaniem jest stałe monitorowanie temperatury płynu chłodzącego (płynu chłodniczego) i przekazywanie danych do sterownika jednostki napędowej.

Dane o temperaturze płynu chłodzącego pozwalają określić, czy jednostka napędowa jest już rozgrzana, czy dalej się rozgrzewa. Dzięki temu sterownik silnika może zmienić dawkę wtryskiwanego paliwa. Jeśli jednostka nie jest rozgrzana, to niezbędne jest podawanie bogatej mieszanki. Jeśli jednostka jest rozgrzana (ma temperaturę roboczą), to wtedy można ją zasilać ubogą mieszanką, a poza tym sterownik silnika musi odpowiednio dbać o niską emisję spalin.

Jak wygląda i jak działa czujnik temperatury płynu chłodzącego?

Czujnik temperatury płynu chłodzącego ma niewielkie rozmiary. Można powiedzieć, że ma wielkość połowy świecy zapłonowej i podobną grubość.

Z jednej strony czujnika znajduje się element pomiarowy. Jest on zanurzony w płynie chłodniczym. Pośrodku znajduje się gwint, który umożliwia zamocowanie czujnika. Z zewnętrznej strony z kolei znajduje się gniazdo przyłączeniowe dla przewodu zasilająco –  sygnałowego. Przewód ten łączy czujnik temperatury płynu chłodniczego ze sterownikiem silnika.

Jak działa typowy czujnik temperatury płynu chłodniczego? W przewodzie zasilająco – sygnałowym, łączącym czujnik ze sterownikiem silnika, płynie prąd o stałym napięciu.

Jeśli temperatura płynu jest niska, rezystancja wewnętrzna w elemencie pomiarowym czujnika rośnie. Wówczas prąd, płynący przewodem, łączącym czujnik ze sterownikiem, ma wysokie napięcie.

Gdy temperatura płynu chłodniczego rośnie, rezystancja wewnętrzna w elemencie pomiarowym czujnika spada. W związku z tym prąd, płynący przewodem, łączącym czujnik ze sterownikiem, ma coraz niższe napięcie.

Zmiany napięcia są analizowane przez oprogramowanie sterownika silnika.

Car coolant temperature gauge Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Objawy awarii czujnika temperatury płynu chłodniczego – jak rozpoznać, że się zepsuł?

Najbardziej uciążliwy objaw to ten, o którym wspomnieliśmy na początku. Czyli gaśnięcie silnika w trakcie jazdy. Poza tym awarię czujnika temperatury płynu chłodzenia można rozpoznać po zapalonej kontrolce check engine, większym zużyciu paliwa (silnik pracuje stale na bogatej mieszance paliwowo – powietrznej), a czasami także problemami z możliwością uruchomienia jednostki napędowej.

Awarię czujnika temperatury płynu chłodzącego najlepiej potwierdzić, sprawdzając błędy zapisane w pamięci sterownika silnika. Do tego celu wykorzystuje się komputer diagnostyczny, albo prostszy czytnik błędów.

Uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodniczego wymienia się na nowy. Wymiana jest bardzo prosta i trwa kilkanaście minut. Do większości aut nowy czujnik (markowy) można kupić w cenie do 50 złotych.

Czujnik wymienia się przy zimnym silniku. Wystarczą do tego proste narzędzia. Chyba, że jest on umieszczony w takim miejscu, że wymaga demontażu wielu elementów.

Przeczytaj również inne artykuły, dotyczące układu chłodzenia:

Jak sprawdzić stan układu chłodzenia bez narzędzi

https://motocontroler.com/jak-sprawdzic-stan-ukladu-chlodzenia-bez-narzedzi/

Ubywanie płynu chłodniczego – co jest powodem?

https://motocontroler.com/ubywajacy-plyn-chlodniczy-co-jest-powodem-jak-usunac-awarie/

Czy brak zapalonych kontrolek na desce rozdzielczej oznacza, że z autem jest wszystko w porządku

To, że na desce rozdzielczej nie pali się kontrolka check engine, wcale nie oznacza, że nie doszło do awarii czujnika temperatury płynu chłodzącego, albo jakiegokolwiek innego. Nieuczciwi sprzedawcy potrafią podpiąć kontrolkę check engine pod zasilanie kontrolki oleju silnikowego (lampka wówczas zapali się po uruchomieniu silnika i szybko zgaśnie), albo jej całkowite wyłączenie.

Dlatego w trakcie sprawdzania auta przed zakupem konieczne jest podłączenie urządzenia do diagnostyki. Tak właśnie robią rzeczoznawcy samochodowi firmy Motocontroler.

Jeśli kupujesz używane auto i chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak awaria czujnika płynu chłodniczego, albo innych podzespołów elektronicznych, skorzystaj z oferty specjalistów, którzy dokładnie sprawdzą Twoje auto przed zakupem.

Rzeczoznawcy samochodowi Motocontroler sprawdzą Twoje auto przed zakupem

Skorzystaj z najlepszej oferty na rynku. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Podaj swoje dane i te dotyczące auta. Rzeczoznawca samochodowy firmy Motocontroler pojedzie na miejsce i sprawdzi wybrane przez Ciebie auto, zgodnie z wybranym raportem.

Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który dokładnie opisze stan samochodu, krok po kroku. Do raportu dołączona będzie osobista opinia rzeczoznawcy, jak również od kilkudziesięciu do nawet 300 zdjęć w formie cyfrowej. Raport pozwoli Ci podjąć decyzję na temat samochodu – czy jest wart zakupu, czy jest wart negocjacji cenowych, czy jednak lepiej zrezygnować i poszukać innego pojazdu.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.