Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Gdzie kupić auto używane? Gdzie kupić auto z drugiej ręki?

Chcesz kupić używany samochód? Z pewnością zastanawiasz się, gdzie można znaleźć oferty sprzedaży samochodów używanych? W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, gdzie znaleźć auto i jak szybko i dokładnie sprawdzić je przed zakupem.

Większość naszych rodaków stawia na auta używane. Każdego roku jako naród kupujemy do 500 tys. nowych samochodów. Warto pamiętać, że większość z tych aut trafia do firm (także do dużych firm, które potem takie samochody leasingują).

Równocześnie na rynku aut używanych właściciela zmienia średnio ok. 2 mln aut rocznie.

Nowe auta, kupione w polskich salonach, trafią na rynek aut używanych za 5 – 7 lat. Ale rynek samochodów używanych w naszym kraju jest stale zasilany przez import pojazdów, w większości sprowadzanych z Unii Europejskiej. Można przyjąć (średnio), że każdego roku do naszego kraju trafia ok. miliona pojazdów używanych, sprowadzanych przede wszystkim z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i Włoch.

Nick-D, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego Polacy przede wszystkim stawiają na auta używane?

Pierwsza odpowiedź, która się od razu nasuwa-bo większości z nas nie stać na zakup nowego samochodu. To prawda. Zarobki w naszym kraju stale idą w górę. Niestety, w ciągu ostatnich lat ceny nowych samochodów również poszły w górę. Do tego na rynku pojawiły się auta elektryczne, których ceny są jeszcze wyższe. Nikogo dziś nie dziwi fakt, że fabrycznie nowe auto kompaktowe, z silnikiem spalinowym, kosztuje ok. od 90 do 100 tys. złotych. Druga odpowiedź, którą często się pomija w artykułach motoryzacyjnych, chcąc zawstydzić Polaków-stawiamy w większości na auta używane, bo nam się to opłaca. Przykład? Nowe auto klasy średniej wyższej, albo elegancki SUV, kosztuje w salonie ok. 130 tys. złotych. Wartość rezydualna robi swoje. Po pięciu latach od zakupu pojazd taki jest dalej młody, ale jest wart już tylko od 40 do 50 procent swojej wyjściowej ceny, czyli można go kupić już za ok. 65 tys. złotych. W przypadku 7-letniego auta spadek ceny jest jeszcze większy – i przykładowe, eleganckie auto można kupić już za ok. 50-55 tys. złotych. Taki samochód, jeśli był odpowiednio serwisowany, może nie wymagać żadnych większych inwestycji. Dziesięcioletni samochód kompaktowy polska rodzina może kupić za ok. 20-25 tys. złotych. Po wymianie podstawowych płynów i części, takie auto może jeszcze pracować przez kolejne 10 lat.

Roydens Quality Used Cars by N Chadwick, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Gdzie kupić auto używane?

Chcesz kupić samochód używany? Zastanawiasz się, gdzie znaleźć oferty sprzedaży pojazdów? Dziś przede wszystkim oferty znajdziesz w internecie. Oczywiście, dalej na rynku dostępne są gazety z ogłoszeniami o sprzedaży aut, czy też ogłoszenia w telegazecie. Jednak szukanie ogłoszeń o sprzedaży aut w telegazecie albo drukowanych gazetach lokalnych nie ma jakiegokolwiek sensu.

Gdzie szukać samochodów używanych?

– > Na popularnych polskich portalach ogłoszeniowych, które od początku stworzono z myślą o publikowaniu ofert sprzedaży aut. Przykład: OtoMoto, Trovit, Samochody.pl., AutoPlac. Na największych z nich można znaleźć nawet 250.000 aktywnych ogłoszeń.  

– > Na zagranicznych portalach ogłoszeniowych, które specjalizują się w sprzedaży aut. Przykład Ooyyo (również ogłoszenia z Polski), Mobile.de (auta z Niemiec, ale nie tylko), Autotrader.

– > Na standardowych, dużych portalach ogłoszeniowych, z których każdy ma również dział motoryzacji. Przykład: Olx, Gratka, Lento, Sprzedajemy.pl.

– > Na Marketplace, czyli części popularnego portalu Facebook, przeznaczonej do sprzedaży pojazdów. Należy wybrać region (może to być Polska, może to być dowolna część Europy albo świata) i skorzystać z wyszukiwarki pojazdów. Działa on dość dobrze, ale nie jest tak szczegółowa i precyzyjna, jak wyszukiwarki działająca na portalach ogłoszeniowych.

– > Na grupach, które działają na portalu Facebook. Jest tam wiele grup, które są albo ogólne (sprzedaż aut wszystkich marek), albo wyspecjalizowane w pojazdach określonych marek (np. tylko Volkswagen) lub określonych typów. W tym przypadku można znaleźć auta rzadko spotykane, np. sportowe, coupe, klasyczne.

– > Przy salonach samochodowych. Obecnie niemal każdy salon samochodowy sprzedaje również auta używane. Część z nich to samochody odkupione od klientów, którzy wrócili do salonu, żeby kupić nowe auto. Atutem tego rozwiązania jest to, że czasami udzielana jest gwarancja, a klient czuje się jakby kupował nowe auto. Minusem jest to, że auta są droższe niż w ogłoszeniach prywatnych.

– > W komisach samochodowych. Komisy specjalizują się w sprzedaży aut używanych, wstawianych przez klientów. Czasami w komisach można skorzystać z rat i ubezpieczenia. Niestety, w ostatnich latach komisy nie miały dobrej prasy i często pisano (albo pokazywano to w materiałach telewizyjnych), że sprzedawane tam pojazdy miały dużo ukrytych wad. Nie oznacza to, że nie można znaleźć uczciwego komisu, w którym można kupić dobre auto. Wrzucanie wszystkich do jednego worka nie ma sensu. Duży komis samochodowy ma tą zaletę, że można na miejscu obejrzeć wiele aut i „przymierzyć” się do nich.   

– > W firmach, które zajmują się sprowadzaniem pojazdów z zagranicy. To też forma komisu, tylko działająca w inny sposób. Takie firmy nie biorą aut od innych klientów, ani nie skupują ich w Polsce, tylko sprowadzają określone, najczęściej droższe, auta używane z zagranicy. Pojazdy są własnością firmy, która je sprzedaje.

– > Na stronach firm, które zajmują się leasingiem aut. Takie firmy sprzedają potem auta poleasingowe (czasami istnieje możliwość ponownego leasingu na firmę).

– > Przy domu i w trakcie spaceru po mieście. Dlaczego? Osoby chcące sprzedać samochód czasami przyklejają kartki od wewnętrznej strony auta.

– > Od rodziny lub znajomych.

Duncan Lilly / Morel’s used cars

Która metoda zakupu samochodu używanego jest najbardziej ryzykowna?

Wszyscy zapewne spodziewają się, że od razu napiszemy, że najbardziej ryzykowny jest zakup auta używanego w komisie. Otóż, nie. Ryzyko istnieje w każdym przypadku. Oszukać nas może każdy sprzedawca, prywatny, specjalista, znający doskonale techniki sprzedaży, handlowiec, który „zjadł zęby” na sprzedaży aut z Niemiec, czy kuzyn, który chce nam sprzedać swoje auto, a „swojego by przecież nie oszukał”.

O tym, jak ludzie (sprzedawcy prywatni, pracownicy komisów, handlarze) oszukują, można się przekonać, oglądając filmy, nagrywane przez naszych rzeczoznawców samochodowych.

Wystarczy odwiedzić naszą stronę w serwisie Youtube: https://www.youtube.com/@motocontroler1169

Z naszych analiz i zebranych materiałów wynika, że oszukuje 8 na 10 sprzedających. Oszustwa są różne. Czasami ktoś ukrywa to, że nie działa klimatyzacja, albo jakiś czujnik. Czasami ktoś ukrywa, że auto jest po poważnym wypadku, ma dziury w podłodze od korozji i przeżyło powódź.

order_242 from Chile, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Bez względu na to, czy kupujesz auto od kuzyna, od obcej osoby z ogłoszenia w internecie, z komisu czy salonu sprzedaży aut używanych, działającego przy salonie samochodowym – musisz je dokładnie sprawdzić przed zakupem.

Jak zrobić to w najwygodniejszy sposób? Skorzystaj z oferty Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport (im bardziej rozbudowany, tym lepiej dla poznania stanu auta), podaj dane pojazdu i czekaj. Nasz ekspert pojedzie sprawdzić pojazd w najbliższym możliwym czasie. Czasami sprawdzenie auta jest możliwe już w ciągu kilku godzin od zgłoszenia (wszystko zależy od sprzedawcy). Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który krok po kroku będzie opisywać stan techniczny pojazdu. Do raportu będzie dołączona osobista opinia eksperta, jak również minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

Pamiętaj! Jeśli chcesz kupić używane auto w bezpieczny i komfortowy sposób, skorzystaj z pomocy rzeczoznawców samochodowych Motocontroler!

Jeśli chcesz kupić używane auto, przeczytaj również o nieuczciwych praktykach sprzedawców samochodów używanych.

– > Skąd nieuczciwi sprzedawcy biorą samochody?

– > Jak działają nieuczciwi sprzedawcy samochodów?

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.